Роздуми і поради спеціаліста
05 | 06 | 2020

Погодні умови травня і початку червня місяців, значні перепади температури вдень і вночі, часті дощі привели до погіршення умов для розвитку деяких шкідливих об’єктів, то для інших, навпаки сприяли їх розвитку.

Так, якщо для розвитку личинок травневого хруща, гусениць і метеликів совок, біланів, плодожерок, чортополохівки та інших теплолюбивих шкідників погодні умови були не сприятливі для їх розвитку. Хоч не дивлячись на те, що літ метеликів совки гамми, окличної совки, каштанової молі, біланів розпочалися в другій-третій декаді квітня, що значно раніше багаторічних даних, проте похолодання у травні привело до припинення їх льоту. Личинки травневого хруща четвертого року життя, слабо окуклювалися і на початок червня місяця виліт імаго цього шкідника склало лише 40-45 %.

Початок льоту метеликів яблуневої плодожерки був відмічений 18 травня, коли на феромонну пастку відловилося 3 самці, що на рівні багаторічних даних, однак подальше похолодання і значні опади привели до припинення льоту і на 3 червня літ метеликів першого покоління ще не відновився.

Підвищена вологість і помірні температури сприяли розвитку і поширення попелиць особливо на плодово-ягідних та садово-декоративних культурах. На розвиток і поширення кліщів, листокруток, деяких жуків, зокрема оленки мохнатої погодні умови травня негативного впливу майже не мали.

В подальшому при підвищенні плюсових температур слід очікувати активізації шкідливих комах, тому необхідно проводити постійний моніторинг за їх розвитком і поширенням, щоб не допустити значного пошкодження ними сільськогосподарських культур.

Погодні умови травня були сприятливішими для поширення хвороб на рослинах, зокрема борошнистої роси на озимих і плодових культурах, плямистостей листя (парші), пероспонорозу, сірої гнилі, та інших.

На сьогодні в Україні для захисту рослин від шкідників, хвороб, бурянів пропонується понад тисячі різних пестицидів.

Кожна компанія виробник чи дистриб’ютор рекламує супер «панацею» хімічних препаратів для боротьби з шкідливими об’єктами і захист рослинного світу від різної напасті.

Що хочеться порадити і висвітлити за понад 40 річний досвід роботи у сфері захисту рослин.

На сьогодні у світі немає ні одного хімічного продукту, який був би на всі часи і на всі шкідливі об’єкти, тому що в усьому світі все підпорядковане одному вижити і дати потомство.

Крім того хімічні препарати – інсектициди, гербіциди протруювачі- фунгіциди це по суті яд – отрута, яка впливає в різній степені як на шкідливий об’єкт, так і на корисних комах, теплокровних тварин, людей. Пестициди це палка двох кінців: позитивне і негативне.

На початку застосування нового препарату, його виробники рекламують, що це «супер-бомба», а потім виявляється що це бомба не тільки для шкідників, а й для людини.

Якщо препарат ефективний на 90-95 % проте в результаті тривалого використання з часом у комах виробляється імунітет (стійкість) до нього і через декілька поколінь ефективність його складає лише до 8-10 %.

Трохи історії. Понад 150 років тому у США для боротьби з колорадським жуком використовували «паризьку зелень» це стало початком розвитку хімічного методу боротьби із шкідниками рослин. До кінця 19 сторіччя у світі проти жуків, гусениць, личинок використовували препарати мишяка, фтору, ртуті, хлористого барію, мінеральні масла, інші сполуки. Вони були надзвичайно шкідливі як для комах так і для людини.

В 40 роках 20 сторіччя німецький вчений Мюллер розробив і було налагоджено виробництво супер препарату за який він отримав Нобелівську премію. Називався цей препарат ДДТ (дихлордифенілтрихлоретан), препарат контактної дії, який був ефективний проти майже усіх комах на 95-98 %. Проте внаслідок тривалого його використання, виявили що ДДТ дуже шкідливий і накопичується в організмі. І сьогодні навіть діти знають, що його знайшли в організмі пінгвінів на Південному полюсі, тому його було заборонено використовувати.

В 50-60-70 роках, проти шкідників, особливо довгоносиків, совок набули поширення хлорвмісткі рідкі інсектициди – поліхлорпінен, канфен, гама ізомер гексахлорану. Через деякий час шкідники виробили до них імунітет, крім того вони були високотоксичними для людей. Їх замінили фосфорорганічними інсектицидами типу хлорофос, вофатокс та іншими, які були менш токсичними.

Норма використання усіх цих препаратів була висока і складала 3-5 літрів на гектар. Вони були контактної дії.

У 80 роках з’явилися нові інсектициди перетроїдної системної дії типу деціс, цимбуш, актелік тощо. Усі кричали це ефективно і назавжди. Але з часом вони втратили ефективність, внаслідок вироблення імунітету у комах, а також недостатня і нетривала їх дія в умовах високих, понад +35С температур.

В кінці дев’яностих на початку двохтисячного року з’явилися нові форми інсектицидів системної дії – неоникотиноїди на основі діючих речовин імідоклоприду (типу конфідор, ретібор понад 30 назв) і тіаметоксам (типу Актара).

Використання цих препаратів понад 10 років привело до того, що шкідники- колорадський жук, гусениці совок та інші виробили імунітет і ефективність їх складала не більше 15%.

До того ж вчені дослідили, що вони шкідливо діють на людину і визивають ряд хвороб типу інфаркт, інсульт та інші. На сьогодні ці діючі речовини заборонили до використання в країнах Євросоюзу, а також потрапив під заборону один з найпоширеніших інсектицидів з діючою речовиною – хлорпіріфос препарати типу Нурел Д, піріфос, дурсбан тощо.

Починаючи з 2012року для боротьби із шкідниками: стебловий метелик, бавовниковою та іншими совками на посівах кукурудзи, колорадським жуком на картоплі і помідорах, плодожерками, АББ у саду фірма «Дюпон» запропонувала «диво науки» «новий» інсектоцид –кораген. Діюча речовина- хлорантраніліпрол (пам’ятаєте хлорні препарати 50-70 роки минулого сторіччя).

В рекламному буклеті написано: препарат контактно-шлункової дії, при потраплянні в організм комахи викликає параліч м’язів, впливає на істотне зниження статевої активності самців і самок. (пам’ятаєте неонікотиноїди які діяли на мозок).

Кораген контактної, а не системної дії, у рекламі написано, що він має здатність рухатися наверх до молодих листків картоплі, томатів протягом 28 днів після обробітку.

Як може кораген при нормі 150мл/га, ефективно захистити рослину кукурудзи висотою 1,5-2 метри від гусениць стеблового метелика, якщо препарат попав на верхній ярус листків. Як правило, стебловий метелик відкладає яйцепродукцію на нижній бік листка середнього ярусу кукурудзи. Після відродження гусениця стеблового метелика вгризається в середину рослини, живляться в середині стебла і по мірі свого росту рухається вниз рослини де вона і зимує у прикореневому міжвузлі кукурудзи.

Вартість обробітку одного гектара корагеном при нормі 150 мл. складає 700 грн.

Щоб обробити лише посіви кукурудзи, а це понад 5 мільйонів гектарів корагеном в Україну необхідно його завести 750 тонн, а це понад 7 вагонів. В останній час, як показує практика ефективність корагену зменшується.

Взагалі хімічний метод захисту рослин від шкідників повинен використовуватися як «пожарний» варіант, коли чисельність шкідників значно перевищує економічний поріг шкодочинності і виникає реальна загроза втрати врожаю.

Щорічно в Україну пестициди завозяться ешелонами. На їх закупку і застосування витрачаються сотні мільйони доларів США, але перемоги в боротьбі з шкідливими об’єктами найближчим часом не передбачається. Це підтверджує 150 річна боротьба з колорадським жуком, яку на сьогодні виграє колорадський жук.

Сьогодні на прилавках магазинів цілий рік продаються красиві на вигляд, овочі і фрукти, але перед покупкою слід пам’ятати: щоб виростити, наприклад, яблуко в промисловому саду, його обробляють різними пестицидами 5-10 разів.

Найбільша кількість шкідливих речовин в організм людини може потрапити при споживанні продуктів, які вживаються «сирими» без термічної чи іншої обробки. Це в першу чергу яблука, груші, ягоди, помідори, огірки, цибуля, капуста тощо.

Який вихід? Що робити?

На ці та інші питання відповідь дає сама матінка-природа.

Перший заступник

ТОВ НВЦ «Черкасибіозахист»                                                   Халимоник П.М.